اخبار و اطلاعیه ها


اخبار و اطلاعیه

معاون پژوهشی از تاسیس «کمیته اخلاق در پژوهش » در دانشگاه سیستان و بلوچستان خبرداد

معاون پژوهشی از تاسیس  «کمیته اخلاق در پژوهش » در دانشگاه سیستان و بلوچستان خبرداد

از سوی دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مجوز تاسیس « کمیته اخلاق دانشگاه سیستان و بلوچستان» به ریاست دکتر غلامرضا رضائی رئیس دانشگاه صادر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سیستان و بلوچستان و به گفته دکتر در محمد کردی معاون پژوهش وفناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان ، به استناد دستورالعمل وزارتی تشکیل ، سطح بندی و شرح وظایف کمیته های اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی ، اعتبار کمیته ی اخلاق در پژوهش دانشگاه سیستان و بلوچستان با صلاحیت کمیته ی دانشگاهی ، منطقه ی تائید شد.

وی خاطرنشان کرد تشکیلات این کمیته در سطح ملی در وزارت بهداشت به عنوان متولی امور فوق الذکر قرار داشته و کمیته ملی اختیارات خود را به کمیته های دانشگاهی تنفیذ می نماید تا این کمیته ها بر طبق آیین نامه و قوانین موجود نسبت به بررسی طرح ها با موضوعات فوق الذکر تصمیم گیری نمایند.

ایشان افزودند: کمیته های دانشگاهی در 60 دانشگاه علوم پزشکی و 16 دانشگاه وزارت علوم از کل دانشگاه های کشورتشکیل شده که دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی از آنها است.  

وی یادآور شد محققین دانشگاه تا قبل از تاسیس کمیته، برای دریافت کد اخلاق نیازمند ارسال آنها به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بودند که از این پس این مهم، نه تنها برای خود دانشگاه ، بلکه  برای سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان که فاقد کمیته می باشند انجام گیرد.

گفتنی است کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی بالاترین نهادی است که به منظور به حداقل رساندن نگرانی از سوء استفاده و زیان رسانیدن به انسان‌ها و حیوانات و عدم رعایت موازین اخلاقی در طراحی و اجرای طرح‌ها و پژوهش ها و بهره‌گیری نامشروع از این اطلاعات تاسیس گشته است.

 

امتیاز به خبر :

تصاویر مرتبط